Odpowiednie nawodnienie organizmu. Jakie daje korzyści?

Stanowi średnio 70 proc. masy dorosłego człowieka, 85 proc. masy noworodka, ok. 65 proc. limfy, 95 proc. osocza krwi. Znaczenie wody jest przez nas często niedoceniane. Tymczasem to właśnie w wodzie miało początek życie na Ziemi. Pokrywa ona ponad 70 proc. powierzchni Ziemi. Dlaczego jest tak istotna dla naszego zdrowia?

Życie na Ziemi zaczęło się od wody. Bez niej żaden żywy organizm nie byłby w stanie przetrwać i tak pozostało do dziś. Woda pełni wiele różnych funkcji nie tylko w organizmie – poza tym, że jest podstawową potrzebą ludzi i zwierząt, dla wielu istot jest również środowiskiem życia. Ponadto, nierzadko stanowi zasób lokalny, a także globalny, umożliwia transport, reguluje klimat. Jakie istotne funkcje pełni w naszych organizmach?

Picie wody – co daje?

W organizmie człowieka woda pełni funkcję rozpuszczalnika związków ustrojowych. Jest też niezbędnym uzupełnieniem pokarmu, uczestniczy w większości reakcji metabolicznych. Jest środkiem transportu wewnątrzustrojowego, w tym substancji odżywczych, enzymów, hormonów i produktów przemiany materii. Ponadto, działa oczyszczająco usuwając z organizmu toksyny oraz produkty przemiany materii.

Picie wody pozwala także zachować właściwą gęstość krwi i jej ciśnienie, co z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób układu sercowo-naczyniowego takich jak udar czy zawał. Odpowiednie nawodnienie organizmu pozwala też utrzymać wydolność intelektualną i fizyczną. Dlatego tak ważne jest, by stale uzupełniać poziom wody w organizmie.

Picie wody – efekty. Picie wody a odchudzanie

Woda wspomaga także odchudzanie. Dlatego odpowiednie nawadnianie organizmu to podstawa skuteczności każdej diety odchudzającej. Picie wody na czczo pobudza metabolizm, a spożywanie szklanki płynu pół godziny przed posiłkiem może zmniejszyć apetyt. Z kolei wypicie wody po posiłku (ale nie wcześniej niż godzinę) poprawia pracę jelit i działa stymulująco na pracę nerek. Woda zapobiega również wzdęciom i zaparciom. Picie wody redukuje również cellulit wodny.

Filtr do wody – woda filtrowana prosto z kranu!

Jak zapewnić sobie stały dostęp do smacznej wody pitnej? Kupowanie wody w butelkach plastikowych i dźwiganie ich do domu jest kiepskim pomysłem – nie jest to wygodne, ekologiczne ani ekonomiczne. Butelka plastikowa rozkłada się około kilkuset lat, na dodatek tylko w niewielkiej części trafia do recyclingu. Świetnym rozwiązaniem są filtry do wody. Szukasz filtra do wody? Wejdź na stronę https://dafi.pl/blog/ i dowiedz się więcej.

Filtry do wody usuwają związki chloru, a także pestycydy, metale ciężkie i ewentualne zanieczyszczenia mechaniczne takie jak drobinki piasku czy rdzy. Filtry przepływowe montowane są w punkcie poboru wody, dzięki czemu zyskujemy dostęp do wody filtrowanej prosto z kranu, a na dodatek chronimy domowe urządzenia AGD przed działaniem kamienia. To sprawia, że zmywarka, pralka czy ekspres do kawy mogą służyć nam dłużej.

To, co najistotniejsze to jednak fakt, że mamy niemal nieograniczony dostęp do smacznej wody pitnej. Możemy nalewać ją z kranu prosto do szklanki lub przelać do karafki, którą ustawimy np. na biurku przy miejscu pracy.

0 0 votes
Daj ocenę
Share this

Podobne

Popularne

0
Would love your thoughts, please comment.x