Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Stosowana przez mało dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina może nosić w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w planie wywołania obok nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch podstawowych z siebie źródłach. Rzecz jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rzekli z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Też na środę rano w własnym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić przedstawiają się krajowi konsultanci w możliwości dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

– Idziemy do kwestii bardzo mocno. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi fachowcy w Polsce rozważą, co prowadzić dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U drinka z naszych konsultantów potwierdziliśmy, że stał w porządku „bardzo nagłym” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina to dużo popularny lek podawany przy cukrzycy typu II i odbierany przez sporą liczbę pacjentów. Z wielu lat rozpowszechnia się o tej podstaw jako doskonałym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a wówczas nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków zapewne żyć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Rozlicza się, iż w Polsce kupuje ją zwykle ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest dzisiaj najlepszą i najważniejszą substancją używaną do działania cukrzycy typu II, używaną jednak same często przy leczeniu cukrzycy standardu I. Z paru lat leki z obecną substancją czynną przeżywają swoisty renesans. Odkryto ponieważ jej niesamowite właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z znajomych danych wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie z siebie w dwóch miejscach: w Azji a w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w środki niemal całą Europę. Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi daleko delikatny dla wątroby. Posiada same działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich postęp choroby nowotworowej.

GIF wraca z aptek popularny syrop na kaszel

Jedno z własnych źródeł wskazuje, że zasady w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co wtedy określa w działalności?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Że się jednak za chwila lat okazać, że dobrzy na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej ilości NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co wysoko

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy i Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że kolej na oficjalne przykłady będzie po ustaleniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że powinien nastawień do potrzeby poważnie, zarazem jednakże nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co to powinni robić cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak już do swojego lekarza rodzinnego. Ten i, w współzależności od wydanych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co wysoko. Prawdopodobne jest przestawianie pacjentów na inne środki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, jednak są z normy mniej przyjemne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z kolei zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje ale w nauki. W działalności aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego daniem jeśli zostanie podjęta decyzja o wstrzymaniu leków z metforminą w zakupie, 1,8 mln Polaków zostanie odciętych od działania z dnia na dzień. Poprawienie ich na kolejne produkty lecznicze zapewne żyć wytrwałe i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zwykle w świecie w Europie nie jest aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub wycofanie tych leków z sektorze europejskiego – co jest jako wysoce możliwe – zapewne żyć problemem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina płaci się przerażający – uważa Marek Tomków.

Leki na lokalnym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę
Share this

Podobne

Popularne

0
Would love your thoughts, please comment.x