Łatwiej odzyskamy pieniądze przelane na nieprawidłowy numer konta. Nowe przepisy

Łatwiej odzyskamy pieniądze przelane na błędny numer konta. Nowe przepisy – Pod koniec lipca zdobyły w życie przepisy, które umożliwiają odzyskanie pieniędzy przelanych na zły numer konta. Zgodnie spośród nimi bank poprosi użytkownika o zwrot omyłkowo przelanej kwoty. Jeśli kontrahent nie wyda pieniędzy dobrowolnie, zmusi go do tego sąd.

Łatwiej odzyskamy pieniądze przelane na błędny numer konta. Nowe przepisy

Do tej pory odzyskanie pieniędzy przelanych na złe konto miało problem. O pomyłkę nie było trudno zwłaszcza wtedy, gdy wpisywaliśmy numer ręcznie. Banki co prawda są mechanizmy potrafiące zablokować źle wpisany numer, a jeśli dany przez nas numer rzeczywiście istniał także przylegał do innej niż chcieliśmy osoby, przelew był prowadzony.

Sprawę komplikował fakt, że banki w trakcie realizowania możliwości nie porównują danych adresowych odbiorcy – weryfikują jedynie poprawność numeru konta bankowego. Niestety jest same obligatoryjne wpisywanie danych ułatwiających identyfikację. Do tej pory bank nie mógł jeszcze dodać nam informacjach kliencie przelewu zleconego przez pomyłkę, bo miały one tajemnicę bankową. W rzeczywistości to jedynie z dobrej opinii odbiorcy przelewu zależało, czy odzyskamy pieniądze.

Sytuacja uległa zmianie pod koniec lipca 2018 r. To to wprowadziły w życie znowelizowane przepisy ustawy o pomocach finansowych. Jeśli wyślemy pieniądze na omyłkowy numer konta, powinniśmy teraz już powiadomić o tym swój bank, i obecny w momencie do 3 dni powiadomi odbiorcę przelewu o tym, iż ma obowiązek zwrotu kapitałów.
Na zwrot klient ma 30 dni. Zwrócone pieniądze trafią na profesjonalny rachunek techniczny, a stamtąd na konto właściciela. Oczywiście potrafi się zdarzyć, że nieuczciwy klient nie będzie wybierał przeznaczyć pieniędzy. Teraz jednak bank będzie mógł przekazać jego możliwości, co pozwala nam postawić na możliwość sądową. W realizacji oznacza to, że klient zostanie zmuszony wyrokiem do obrotu pieniędzy, i na dodatek obciążony kosztami procesu.

Nie przykłada to jednak, iż nie musimy już zachowywać uwadze w trakcie zlecania przelewów. Wciąż będzie trudno odzyskać pieniądze, które staną celowo wykorzystane na przykład przez oszusta lub jak staniemy się ofiarą phishingu. Przestępcy używają kont uważanych na słupa. Pozyskanie danych kliencie da się w takiej formie na nic, bowiem nie będzie on świadomy tego, że poprzez jego rachunek przepłynęły pieniądze. I te w międzyczasie zdążą już wyparować z konta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Share this

Podobne

Popularne

0
Would love your thoughts, please comment.x