Jak wychować szczęśliwe dziecko?

Każdy rodzic marzy o tym, by jego dziecko było szczęśliwe i miało bezproblemowe, beztroskie dzieciństwo. Tymczasem realizacja tych założeń nie jest już taka prosta, tym bardziej, że każdy rodzic jest inny i dźwiga swój bagaż doświadczeń, a także każde dziecko jest inne – przy narodzinach nie otrzymujemy do niego instrukcji obsługi.

Jak wychować szczęśliwe dziecko?

 

Czy są jakieś elementarne potrzeby, które musi mieć zaspokojone każde dziecko, by być szczęśliwym?

Zdecydowanie tak. Oto niektóre z nich.

Miłość, miłość, miłość. Kluczem do dobrego rozwoju dziecka jest przekonanie, że jest ono kochane. Przytulaj swoje dziecko, zapewniaj o swojej miłości i pozwalaj mu wyrażać swoje uczucia i emocje. Ale niezwykle ważne dla dziecka jest również dostrzeganie, że rodzice również się kochają i kochają pozostałe dzieci w rodzinie. Daje to maluchowi poczucie bezpieczeństwa i w przyszłości wpłynie na jego przekonanie o własnej wartości.

Poświęcaj dziecku czas. To prawda, że malutkie dziecko potrzebuje głównie czasu matki, ale później się to zmienia. Zaplanuj regularne spędzanie czasu z dzieckiem, nie pozostawiając tego przypadkowi. Czytaj z dzieckiem wieczorem, chodź na spacery i plac zabaw – i rozmawiaj. Dziecko, któremu rodzice poświęcali swój czas, będzie się czuło stabilniejsze w życiu dorosłym.
Nie szczędź dziecku pochwał. Każdy lubi być chwalony, wiemy o tym dobrze, gdy przychodzi pracodawca i wyraża zadowolenie z naszych działań albo zaproszeni goście rozpływają się z zachwytu nad zrobionym przez nas obiadem. Podobnie jest z dziećmi – pochwały sprawiają, że mają one poczucie własnej wartości i motywują do dalszych starań. Uśmiechajmy się do dzieci i zadawajmy pytania, zamiast udzielać gotowych odpowiedzi. To sprawi, że dziecko będzie uczyło się samodzielności i bardziej rozwijało.

Ucz dziecko o jego prawach. Dziecko powinno mieć poczucie, że ma konkretne prawa i że rodzice będą jednocześnie przestrzegać ich praw oraz chronić je przed naruszeniem praw ze strony innych. Podkreślaj wartość życia zgodnego z naturą. Spędzaj z dzieckiem jak najwięcej czasu na dworze. Świeże powietrze i aktywność fizyczna oczyszczają umysł i ożywiają. Ważne jest również posiadanie roślin w domu – podnoszą poziom szczęścia i pomagają w szybszym powrocie do zdrowia po chorobie. Zwierzęta są również źródłem szczęścia i optymizmu.

Chroń swoje dziecko przed oglądaniem przemocy. Agresywne i niepokojące programy telewizyjne i gry wywołują u dzieci niepokój i stres.

Ustalaj granice i działaj rutynowo. Rutyna, powtarzalność w życiu dziecka przyczyniają się do zachowywania poczucia bezpieczeństwa. Podobnie jest z ustalaniem granic, ważne, by oboje rodzice mieli te same zasady, wtedy dziecko wie, że nie ma sensu próba „ugrania czegoś” u jednego rodzica, kiedy drugi się nie zgadza. Jest to naprawdę ważne w procesie wychowywania.
Spróbuj zastosować powyższe rady, a zobaczysz, jak budująco wpłyną one na proces wychowywania dziecka i ogólne relacje w rodzinie. Dzieci spędzają całe życie na obserwowaniu rodziców, a szczęśliwe mamy i tata uczą je, jak mogą prowadzić szczęśliwe życie.

zobacz również babyhit allegro

0 0 votes
Daj ocenę

Podobne

para

Popularne

0
Would love your thoughts, please comment.x