Duży wzrost obciążeń ZUS od Nowego Rok

Duży wzrost obciążeń ZUS od Nowego Rok

Promocja i Reklama

Obowiązkowe składki na ubezpieczania społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, rok rocznie są coraz większym obciążeniem budżetu przedsiębiorców.

Duży wzrost obciążeń ZUS od Nowego Rok

Wynagrodzenia, które ustala rząd powodują wzrosty opłat na ZUS. Od nowego roku osoby prowadzące własny biznes będą musieli zapłacić rekordowo wysokie stawki. Podwyżka dotyczyć będzie nie tylko warunków ogólnych, ale również osób na preferencyjnych stawkach. Podniesiona miesięczna płaca minimalna o 150 zł, spowoduje zwiększenie zobowiązań o 127 zł na ZUS.

Wyższy ZUS podstawowy

Coraz wyższe płace są czynnikiem do zwiększania wielkości opłat na ubezpieczenia. Składki rentowe, emerytalne, a także inne są uzależnione od wysokości ustawowego wynagrodzenia. Składki standardowe to 60 % przeciętnego wynagrodzenia, a składki preferencyjne to 30% minimalnego wynagrodzenia. Nowy rok po przeliczeniach przyniesie zobowiązania ZUS większe o ok. 10 procent (według prognoz Ministerstwa Finansów). Dlatego wszystkie przedsiębiorstwa, które płacą normalny ZUS zobligowane zostaną do zwiększania swoich wydatków o około 127 zł miesięcznie. W skali roku daje to wartość wynoszącą ponad 1500 złotych.

Składki preferencyjne również ze wzrostem

Osoby, które korzystają z prawa do płacenia składek preferencyjnych, także będą ponosić powiększone koszty ubezpieczeń społecznych. Wysokość ta zostaje uzależniona od ustalonego wynagrodzenia minimalnego, wynoszącego w Nowym Roku sumę większą o 150 złotych miesięcznie. Prognozy MF określają przewidywane opłaty wynoszące nawet ponad 600 zł, przynoszące dodatkowe obciążenia dla małych firm. Według Ministerstwa Finansów działalności te mają szansę na nowe regulacje prawne dotyczące opłacania składek ZUSu od dochodu, lecz bliższych informacji i terminów nie podano.

ZUS od dochodów a mała firma

W bieżącym roku małe firmy, osiągające przychody nie przekraczające 5200 zł mogły składać wnioski pozwalające na opłacanie mniejszych składek. Wraz z Nowym Rokiem zmiany prawne mogą zakwalifikować większą ilość firm do przejścia na pomniejszony ZUS, gdyż wprowadzono system obniżania należnych składek o 500 zł dla tych nie mogących skorzystać z opłacenia mniejszych zobowiązań. Oni jednak muszą zmieścić się systemie przychodów do 10 tys miesięcznie, a także dochodów do 6 tys.

 

zobacz również forum zus

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments